Spekulace první: Místo pro Červíčka
Začněme od té nejhorší varianty, ať se nálada postupně zlepšuje. Podle ní bylo předem rozhodnuto o tom, kdo se stane novým ředitelem Služby dopravní policie a bylo třeba jenom najít způsob, jak jej tam dostat. Služební zákon je velmi ohebný, s trochou vůle umožňuje kdeco – finta s přihlášením na výběrové řízení nejprve na pozici rady a po jejím získání na pozici vrchního rady proto nepůsobí nijak překvapivě – hlavně že se vlk nažere a úřední šiml zůstane celý…
Spekulace druhá: Nedostatek "kádrů"
Druhá varianta působí velmi lidsky, o to méně rádi by se k ní jistě policisté přiznávali… Mohlo se to celé semlít tak, že s uzávěrkou výběrového řízení se ukázalo, že o místo nikdo nemá zájem (je pravda, že asi není o co stát – takřka žádné možnosti, jak ovlivnit konkrétní jednání dopravních policistů, zato před médii plná odpovědnost za situaci v dopravě) – ani bych se nedivil. A tak začalo horečné hledání, koho do výběrového řízení poslat – volba mohla probíhat třeba tak, že situaci odnese služebně nejmladší z party – a tím byl právě Červíček, v den uzávěrky výběrového řízení se zrovna stal radou na prezidiu (tedy alespoň podle výše odkazovaného článku).
Spekulace třetí: Odvážnému štěstí přeje
Mohlo se to ale stát i trochu jinak – nikdo se nepřihlásil a ambiciózní, na novou židli právě usednuvší rada vycítil šanci, sepsal narychlo notorické problémy, s nimiž se dopravní policie potýká a ještě tentýž den si podal přihlášku. Jestli je koncepce v detailech promyšlená a kvalitní nevíme (na veřejnost se dostala zatím spíše obecná prohlášení) – pro tuto variantu to není podstatné. Výběr nevýběr jej katapultoval do čelné policejní funkce – pořád lepší, než aby bylo nutné vypsat (dle odst.4 § 22 zákona o služebním poměru) nové výběrové řízení, otevřené i pro civilisty…
Spekulace čtvrtá: Šachová partie
Poslední varianta by se asi líbila nejvíc – podle ní by dokázal tehdy ještě vrchní komisař Červíček odhadnout situaci a přihlásil se na jakékoliv místo na prezidiu, aby se dostal k možnosti ucházet se o pozici šéfa dopravky. Kdyby to tak bylo, měli bychom před sebou vycházející hvězdu policejního nebe – stratéga, který se nebojí riskovat, že na čas uvízne na čertvíjaké pozici řadového referenta na prezidiu.
* * *
Ať je pravdivá jakákoliv z verzí, nebo třeba nějaká jiná, jedna věc je neoddiskutovatelná. Totiž že do výběrového řízení na vrcholnou pozici v policejním managementu se přihlásil jenom jeden uchazeč. Ať je důvodem už zmíněná nemožnost cokoliv z funkce ředitele služby ovlivnit, nebo v odkazovaném článku zmiňovaná nedostupnost pozice pro policisty s nižšími služebními hodnostmi, není to dobře. Rozhodně by tato situace měla vést vedení policie k zamyšení – pokud by začali tím, že podpoří změnu zákona umožňující, aby se o výběrové řízení mohli ucházet i policisté z nižších pozic, rozhodně by to nebyl krok vedle. A někde se začít musí.
Aktualizace 28.8.
Právě k nám dolétla zpráva, že na další uprázdněnou židli na Policejním prezidiu – tentokrát ředitele Služby pořádkové a železniční policie – usedl Petr Sehnoutka. Výchozí nepříznivé podmínky (nižší než postačující služební hodnost pro oprávnění ucházet se o post ředitele Služby) a způsob jejich řešení (rychlé přijetí na pozici policejního rady, z níž už zákon ucházet se o místo umožňuje) jsou zcela totožné v případech obou nově jmenovaných ředitelů. Počet účastníků výběrového řízení bohužel taky.
To přinejmenším takřka s jistotou vyvrací variantu o šachistovi – a potvrzuje závěr, že by to chtělo trochu více vertikální prostupnosti policejní hierarchií. Byť by třeba uspěli titíž – tenhle postup nevysílá dobré zprávy ani dovnitř policie, ani na veřejnost. A oběma ředitelům ztěžuje jejich už tak nelehkou pozici…